kolmapäev, 15. jaanuar 2014

Kohtumine Madis Jürgeniga

Kolmapäeval (15.jaanuaril) käis koolis ajakirjanik Eesti Ekspressist-Madis Jürgen, kelle eesmärgiks oli tutvustada gümnasistidele ajakirjanduslikke eksperimente.Ta rääkis lähemalt enda läbitud osaluseksperimentidest ning kuidas ta nendeni jõudis.


Madis Jürgen, kes on tuntud oma osaluseksperimentide poolest tõdes, et tema töös on lisaks plussidele ka miinuseid. Töö plussiks ja miinuseks osutus sama asi- avalik töö. Avalikkusega kaasneb kritiseerimine ja eraelust huvitumine.Positiivse küljena on sinu ideed kõigile näha ja kuulda ning sellega saab ka midagi paremaks muuta.
Ajakirjanik leiab, et parim aeg töötamiseks on hommikul 5-6 ajal,sest päeval tähelepanu hajub.Just päevasel ajal on hea aeg informatsiooni koguda.Ning parim aeg on töötamiseks on rahulik nädalavahetus. Ametiga on rahul just seetõttu, et kohtub erinevate ja paljude huvitavate inimestega.Kui Jürgen märkas, et ajakirjanduse roll on muutunud koha kätte näitajaks, nüpeldajaks,otsustas ta õppida parkide ja aedade kujundust.Kuid hiljem pöördus siiski tagasi ajakirjandusse.
Foto: Kerli Piibe


Te olete Eesti Ekspressis töödanud aastast 1996 ajakirjanikuna-kuidas see aeg teile tundub ning millised on olnud eredamad hetked või naljakamad juhtumid ?
Tegelikult 1991’st aastast.Minu esimene tööpäev Eesti Ekspressis oli siis kui Ülemnõukogu võttis vastu otsuse Eesti riiklikust iseseisvusest.August 1991, see aeg tundub jube pikk, aga õnneks  töö ise on väga vaheldusrikas. Põnevamad hetked ongi olnud osaluseksperimendid,seal hulgas näiteks- kuidas ma relvi üle piiri vedasin,kaks nädalat pensionil olin ja päeva ratastooliga vanalinnas veetsin.



Mis on olnud positiivset osaluseksperimentide juures?
Seda on kõike põnev teha.See iseenesest paneb sul juba südame kõvemini põksuma, kui sa võtad endale ülesande mis on teistmoodi kui tavaliselt.Kasvõi see sama relvade üle vedamine või Clintoni naisega tantsimine.Proovisin ka nädal õppida 9ndas klassis samamoodi nagu teised lapsed..kohutavalt keeruline. Pead olema natuke ka näitleja, et osata teeselda kedagi teist.Eksperimendid pakuvad pinget.


Rääkige veidi oma lapsepõlvest!
Olen paksust metsast pärit maakas, käinud pisikestes koolides.Tallinnasse tulin alles keskkooli-Reaalkooli.Kooli ajal hakkasin käima pühapäeviti vahvas Tallinna vanalinnas ‘’Kodulinnas’’ asju restaureerimas.


Mida soovitate meediat õppivatele noortele kes tulevikus plaanivad sarnast ametit?
Peate jälgima ajakirjandust ja olema kursis sellega mis toimub.Pead olema uudishimulik ning samas kui tunned, et mingi asi on jama siis tahtma seda asja paremaks muuta.Selleks, et midagi muuta pead olema veendunud,et sinu sõnum üldsusele kohale jõuab ja selleks tuleb hästi kirjutada.Selleks, et hästi kirjutada peab lugema palju head kirjandust, kust ei puudu reportaažlik element ja dialoog.Kirjandust, kus autor suudab luua lugejale silme ette pildi ja panna fantaasia jooksma. Ei maksa arvata, et tänapäeval on inimestel nii palju aega, et nad viitsivad lugeda igavat asja. Lugemine on oluline, kuigi koolis on ka palju muid asju teha.


Mida ootate vastalanud aastalt?
Ma ootan, et ikka tuleks häid mõtteid ja, et oleks palju energiat suuta säilitada enese suhtes kriitikameel, sest see on ka väga oluline.Lihvida,töötada ja mässata oma loo kallal ning kirjutada seda lõputult ümber nii kaua kuni see hea on.Asjad peavad olema viimase peal hästi tehtud.
Foto: Kerli Piibe

Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar