Neljapäev, 16. jaanuar 2014

Kuidas tõmbasid aastale joone alla vahetusõpilased

Kaks meie kooli vahetusõpilast-Teele Rannu(Mehhiko-Juchitán) ja Annegret Ventsel(USA-Wisconsin) jagavad muljeid aastavahetusest ja jõulukommetest välismaal.

Teele veetis jõulud perega ookeani ääres.Tema kodulinnast Juchitanist on 4 tunni tee Huatulcosse, mis on populaarne turistilinn. 24.detsembril oli õhtusöögiks rannas kombekohane BBQ liha ja külmad salatid. Kohustuslik on jõuludele ka pinata-papist tehtud nukk, mis on seest täidetud maiustustega.Lapsed peavad maiustuste kättesaamiseks seda laulu saatel pesapallikurikaga lööma kuni pinata on katki ja kommid välja kukuvad.Kui Eestis peetakse jõule enamasti vaikselt pereringis, siis seal on hoopis teisiti-tants,möll ja suured peod mis kestavad hommikuni.Juchitanis kantakse sellistel pidudel rahvariideid.Teele räägib,et kuuma päikese käes ei tekkinud jõulutunnet, kuigi ei puudunud jõulukaunistused ja muusika.
"vanakesed"
Aastavahetust tähistatakse aga vaiksemalt, kutsutakse koju sõpru-tuttavaid ja veedetakse koos aega. Päeval pannakse maja ette istuma rakettidega  täidetud  riietest tehtud nukk "vanake ", mis südaööl süüdatakse ja millega jäetakse hüvasti kogu eelneva aasta halvaga.
Peale seda kallistatakse,soovitakse head uut aastat ja peetakse kõnesid.Lisaks on traditsiooniks süüa aastavahetusel 12 viinamarja-iga viinamarjaga saab soovida ühe soovi, mis siis järgneval aastal täituma peaks.
Foto:erakogu
Teele paremal
Annegret tõdeb, et tegelikult USA jõulud väga ei erinegi Eesti omast.Ainukeseks suureks erinevuseks on see,et enamus ameeriklased on usklikud.Võrreldes Eestiga on majad nii seest kui väljast suursuguselt ehitud.Jõuluhommikul ärgates avatakse kohe kingitused.Seejärel lähevad inimesed kirikusse ja peale seda süüakse õhtusööki kogu perega.Kombed on teistsugused, sealhulgas söögipalve lugemine.Jõulude ajal oli laual palju liha ja ameerika päraseid toite.Annegret üllatas oma pere ka ''Kräsupea'' koogiga, millest olid kõik vaimustuses.Talvel on Wisconsinis -32 kraadi külma ja väga palju lund, võib-olla isegi üks külmemaid osariike üldse Ameerikas, räägib Annegret.
Vana aasta õhtul käiakse baarides ja juuakse palju shampust.Aastavahetusel uhkem ilutulestik on kombeks ainult suurtemates osariikides.Tavaliselt vaadatakse telekast kuidas suuremates osariikides ilutulestikku lastakse ja kuidas Hollywoodi staarid kõnesid peavad.Alati kui aasta vahetub soovitakse kombekohaselt poistele esimesena head uut aastat.Annegretile jäi rahule külmade jõulude ja lumerohke aastavahetusega.Ei puudunud jõulutunne.
Foto:erakogu
Annegret vasakult kolmas

Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar